Przepis na pierogi z jagodami

Pierogi możesz też ulepić ręcznie beż użycia wałka. Zrób z ciasta "węża" grubości około 2 cm. Potem odkrawaj krążki grubości palca. W dłoniach dookolnym ruchem rozpłaszcz każdy kawałek w krążek, nałóż farszu i zalep. To świetna zabawa.

Jeśli nie masz świeżych jagód użyj mrożonych, ale pamiętaj o ich osączeniu na sicie i osuszeniu ręcznikiem papierowym. Pierogi można nadziewać także innymi owocami. Mogą być pierogi z truskawkami, z wiśniami, co kto woli.

Przepis na guacamole

Obgotowane pierogi możesz zostawić na później na płaskim talerzu. Potem w razie potrzeby możesz je odgrzać wkłądając na dwie minuty do wrzącej wody.

A przepis na ciasto jest od babci Zosi.

Składniki

Składniki na ciasto
3 szklanki mąki (ok. 60 dkg)
1/2 łyżeczki soli
1 łyżka roztopionego masła
1 szklanka gorącej wody

Składniki na farsz:
0,5 kg jagód (mogą być zamrożone)
2 łyżki bułki tartej lub mąki

Wykonanie

Zaczynamy od niadzienia. Świeże jagody na nadzienie opłukaj pod słabym strumieniem wody. Osusz na papierowym ręczniku. Rozsyp na talerzu i oprósz dwiema łyżkami mąki lub bułki tartej.

Mąkę przesiej, dodaj sól, dolej roztopione masło. Wyrabiaj co najmniej przez kwadrans skrapiając stopniowo wrzątkiem z kubka, by nieco zaparzyć mąkę. Możesz zrobić to robotem kuchennym. Wyrobione ciasto powinno być gładkie i elastyczne, musi odchodzić od ręki (nie powinno się kleić).

Przepis na pierogi z kapustą i grzybami

Po wyrobieniu ciasta, jego mniejsze porcje możesz rozwałkować po oprószeniu stolnicy mąką na cienkie placki. Wykrawaj kółka np. szklanką, nakładaj farsz czyli swoje jaody łyżeczką i zalepiaj brzegi pierogów (brzegów ciasta nie moczymy wodą, zlepiamy je na sucho - tak jest najlepiej). Gotowe pierogi kładź na ściereczkę i przykrywaj drugą ściereczką, aby nie wyschły.

Najlepiej od razu wrzucać pierogi na osolony wrzątek i gotować do wypłynięcia. Podawaj je na gorąco zaraz po przyrządzeniu - są doskonałe z jogurtem greckim, mogą być też posypane cukrem, ze śmietaną, można też zrobić śmietanę na słodko z cynamonem.

A to jagody, które sami zbieraliśmy pod Babią Górą. Prawda, że ładne?






Komentarze