Przepis na ciasto jest od babci Zosi, zawsze bardzo dobrze wychodzi, a ciasto zawsze bardzo dobrze smakuje. Nie ma to jak lata doświadczenia!Obgotowane pierogi można potem w razie potrzeby odgrzać, można je także zamrozić (aby się nie zlepiały, takie pierogi można wykąpać w garnku z zimną wodą).
Składniki
Składniki na ciasto:
3 szklanki mąki (ok. 60 dkg)
1/2 łyżeczki soli
1 łyżka masła
1 szklanka gorącej wody
Składniki na farsz:
0,5 kg kapusty kiszonej
5-10 dkg grzybów
1 cebula
1 liść laurowy
1-2 ziarenka ziela angielskiego
sól
3 szklanki mąki (ok. 60 dkg)
1/2 łyżeczki soli
1 łyżka masła
1 szklanka gorącej wody
Składniki na farsz:
0,5 kg kapusty kiszonej
5-10 dkg grzybów
1 cebula
1 liść laurowy
1-2 ziarenka ziela angielskiego
sól
pieprz
Przygotowanie
Zaczynamy od farszu. Odpowiednio wcześniej trzeba namoczyć grzyby w wodzie. Kapustę kiszoną mocno odcisnąć, aby odeszdł z niej cały sok, włożyć do garnka, zalać wodą i obgotować przez pół godziny dorzucając listek laurowy i ziele angielskie. Namoczone grzyby w małym garnuszku zalać wodą i podgotować przez 20 minut.
Kapustę odcedzić, grzyby także odcedzić. Wszystko razem przecisnąć przez maszynkę do mięsa na grubych oczkach, ew. posiekać na bardzo drobno ostrym nożem.
Na patelni zeszklić na oliwie drobno posiekaną cebulę. Dorzucić kapustę z grzybami i jeszcze przez kilka minut podsmażać wszystko razem. Dosolić do smaku, dodać świeżo zmielony pieprz. Farsz jest gotowy.
A jak zrobić ciasto? Mąkę przesiewam, dodaję sól, dolewam roztopione masło. Następnie wyrabiam co najmniej przez kwadrans skrapiając stopniowo wrzątkiem z kubka. Można to zrobić maszynowo mikserem. Wyrobione ciasto powinno być gładkie i elastyczne, musi odchodzić od ręki.
Po wyrobieniu ciasta mniejsze porcje rozwałkowywać po oprószeniu stolnicy mąką na cienkie placki. Wykrawać kółka szklanką, nakładać farsz i zalepiać pierogi (brzegów ciasta nie moczymy wodą, zlepiamy je na sucho - tak jest najlepiej). Jest też inna metoda: odcinamy kawałek ciasta i rozwałkowujemy na rulon grubości palca. Odcinamy krążki i w palcach rozpłaszczamy okrężnymi ruchami na placuszek. Nakładamy farsz i zalepiamy (prawda, że proste?).
Gotowe pierogi kłaść na czystą ściereczkę i przykrywać drugą ściereczką, aby nie wyschły.
Następnie ostrożnie wrzucamy pierogi na osolony wrzątek i czekamy aż woda się zagotuje. Potem gotujemy pierogi aż wypłyną na powierzchnię.
Podawać na gorąco zaraz po przyrządzeniu. Pierogi są doskonałe z kleksem jogurtu greckiego lub podsmażoną cebulką.
Komentarze
Prześlij komentarz