Przepis na pierogi z soczewicą

Lubię lepić pierogi, bo to zajęcie, które uspokaja i sprawia, że wszystkie troski dnia codziennego i niecodziennego czmychają jak stado kuropatw przed rowerzystą. A poza tym pierogi cieszą wszystkich przy stole.

Składniki

2 szklanki mąki (40 dkg)
1/2 łyżeczki soli
1 łyżka masła
1 szklanka gorącej wody

Na farsz:
300 g zielonej soczewicy
10 deko pieczarek i kilka suszonych grzybków
3 cebule
3 ząbki czosnku
1 jajko
oliwa
sól
pieprz
majeranek
tymianek (zamiast majeranku że być cząber)

Przygotowanie

Zaczniemy od farszu, bo musi on się przegryźć, można go zrobić na spokojnie nawet dzień wcześniej. Soczewicę gotować przez około pół godziny do miękkości. Potem odcedzić i niezbyt dokładnie zmiksować. 


Cebulę posiekać i zeszklić na oliwie razem z posiekanymi w kostkę pieczarkami. Do pieczarek dodać kilka suszonych grzybków dokładnie posiekanych wcześniej namoczonych we wrzątku. Dodać przesmażone grzyby do soczewicy, wycisnąć do środka czosnek, dodać zioła (co najmniej pół łyżeczki) i przyprawy. Dokładnie wymieszać, dodać roztrzepane jajko i jeszcze raz wymieszać.


A jak zrobić ciasto na pierogi z soczewicą? Mąkę przesiewam, dodaję sól, dolewam roztopione masło. Następnie wyrabiam co najmniej przez kwadrans skrapiając stopniowo wrzątkiem z kubka. Można to zrobić maszynowo mikserem. Wyrobione ciasto powinno być gładkie i elastyczne, musi odchodzić od ręki. 

Po wyrobieniu ciasta mniejsze porcje rozwałkowywać po oprószeniu stolnicy mąką na cienkie placki. Wykrawać kółka szklanką, nakładać farsz i zalepiać pierogi (brzegów ciasta nie moczymy wodą, zlepiamy je na sucho - tak jest najlepiej). Jest też inna metoda: odcinamy kawałek ciasta i rozwałkowujemy na rulon grubości palca. Odcinamy krążki i w palcach rozpłaszczamy okrężnymi ruchami na placuszek. Nakładamy farsz i zalepiamy (prawda, że proste?).

Wypróbuj: Przepis na szybkie warzywa z makaronem

Gotowe pierogi z soczewicą kłaść na ściereczkę i przykrywać drugą ściereczką, aby nie wyschły. Najlepiej od razu wrzucać na osolony wrzątek i gotować do wypłynięcia. Obgotowane pierogi można potem w razie potrzeby odgrzać. Podawać na gorąco zaraz po przyrządzeniu - doskonałe z jogurtem greckim lub podsmażoną cebulką. Można pierogi z soczewicą zamrozić i odsmażać kiedy indziej. Sprawdzony przepis na ciasto na pierogi jest od babci Zosi.


Komentarze