Przepis na kluski śląskie

Kluski śląskie powinny być miękkie i lekko się ciągnąć. Stąd ich śląska nazwa: Gummiklöße. Doskonałe do mięs i sosów. Jeśli masz w planach drugie danie, to możesz zabłysnąć tym dodatkiem. 
Dziurka w kluskach śląskich - zdaniem niektórych - jest potrzebna, aby sos zatrzymywał się i rozpływał w ustach. Wtedy mają lepiej smakować. 


Inni argumentują, że wgnieciona kluska zyskuje na równomiernym wpływie temperatury na ciasto podczas gotowania. Wklęśnięcie sprawiać ma, że środek kluski jest tak samo ugotowany jak jej brzegi.
Aby zrobić dziurkę, trzeba kluskę trzymać w dłoni. Naciskana na ściereczce lub blacie może na brzegu pęknąć, bo ciasto nie jest wystarczająco spoiste. Smacznego!  


Składniki

1 kg ziemniaków 
1/4 kg mąki ziemniaczanej 

Przygotowanie

Ziemniaki obrać, ugotować w porządnie osolonej wodzie (2 małe łyżeczki soli). Po ugotowaniu przecisnąć przez praskę do ziemniaków, ewentualnie porządnie ubić, aby powstało dobrze wyrobione puree bez grudek. 

Poczekaj aż ziemniaki ostygną, powinny być ciepłe, ale nie powinny parzyć w rękę. Następnie uklep wyciśnięte ziemniaki płasko na dnie garnka. Przetnij nożem na krzyż na cztery równe części. Jedną ćwiartkę starannie wybierz i połóż na pozostałej masie ziemniaków obok. Teraz pustą ćwiartkę wypełnij do poziomu mąką ziemniaczaną i dodaj jeszcze dwie łyżki. Następnie możesz lekko lekko posolić (poprósz solą ciasto i mąkę). Teraz wszystkie ziemniaki i mąkę porządnie wyrób dłonią na jednorodne ciasto. 


Formuj okrągłe, spłaszczone kluski. Trzymając je w dłoni delikatnie po jednej stronie naciskaj palcem, aby na środku powstała płytka dziurka. Odkładaj na ściereczekę, a w tym czasie zagutuj wodę z dwiema łyżeczkami soli. 

Kluski wrzuć na gotującą się, osoloną wodę.Woda przestanie wrzeć, a kluski opadną na dno. Przemieszaj je delikatnie łyżką, aby się nie posklejały. Następnie zaczekaj aż wypłyną. Pilnuj, aby woda była gorąca, ale żeby nie wrzała, wtedy kluski będą gładkie i będą ładnie wyglądać na talerzu. Gotuj je od wypłynięcia przez około pięć minut w spokojnej wodzie. Po tym czasie możesz spróbować, czy się dobrze ugotowały, wyciągając jedną, aby spróbować. Wyciągaj łyżką cedzakową i gdy woda odcieknie, odkładaj na talerz.





          


Komentarze